Akční malba / 2018
Vizuální experiment – představil jsem si, co by mohl vytvořit Jackson Pollock, kdyby měl k dispozici současné technologie. Akční malba v současnosti. Naprogramoval jsem virtuální plátno, které reaguje na zvuk v místnosti. Pokud se ozve zvuk nad úrovní šepotu, na plátně se vytvoří barevné cákance. Čím hlasitější zvuky, tím větší cákance. A jelikož Jackson Pollock tvořil často pod vlivem alkoholu, celý obraz se chvěje a mění. Program nutí diváka neustále vytvářet další zvuky, jinak se tvorba skvrn zastaví. Stejně jako v originální akční malbě, i zde je důležitý prožitek při tvorbě, ne až tak výsledný obraz.


Demo ukázky:
Pokud si chcete vyzkoušet živé demo, vyberte si jednu ze dvou barevných variant níže a stáhněte si spouštěcí soubor (po rozbalení archivu se proklikněte k aplikaci "demo" a spusťte ji - objeví se čisté plátno, které bude reagovat na zvuk z mikrofonu vašeho počítače). Pro opuštění aplikace použijte klávesu ESC. Aplikace funguje pouze v systému Windows.


Modrofialová paleta
Modrozelená paleta

Průběh vývoje:
Jelikož se jednalo o vizuální experiment, zkoušel jsem projekt rozvíjet různými směry, nakonec jsem zůstal u dvou - barevné skvrny a barevné čáry. Pro finální realizaci jsem použil pouze barevné skvrny, doplněné o chvění. Na obrázcích níže si však můžete prohlédnout, jak vypadal vývoj průběžných návrhů.